Červenec 2010

Střet zájmů

7. července 2010 v 6:00
V poslední době se hovoří o střetu zájmů. Patrně je to v souvislosti s utvářením nové vlády, aby voličům ukázala, že ctí své programové prohlášení.
Ano, jednou z cest může být zákaz účastnit se výběrových řízení, pakliže některý z poslanců nějakou firmu vlastnil, měl v ní podíl nebo v ní pracoval. Nepochybně to je zajímavý návrh. Jen by mne zajímalo, jak se o takových firmách stát dozví. Bude to kontrolovat Úřad pro zastupování státu nebo NKÚ? Znamená to, že když poslanec byl dříve lékařem v městské nemocnici, nemocnici například nebude moci být přiznána dotace na výstavbu nového pavilonu? Jiný zvolený zástupce pracoval doposud coby ošetřovatel cizokrajného ptactva v ZOO a to znamená, že ZOO nemá nárok na dotaci na výstavbu dětského koutku?
Nevím, to by se možná v Česku žádná firma nemohla zúčastnit výběrových řízení. Myslím, že to je spíše o morálce, přesně stanovených podmínkách a následné kontrole.

Kdo je to náměstek?

7. července 2010 v 6:00
Když už budeme souhlasit s tím, že do funkce ministra či ministryně jsou delegováni lidé z politických stran, už bychom neměli souhlasit s tím, že ještě ani nejmenovaný ministr si bude diktovat, kdo bude jeho náměstkem.
Mám za to, že tyto funkce by měli zastávat lidé, kteří problematice rozumí a ne kteří mají tu "správnou" průkazku. Otázkou je, jak poznat, že člověk na tom kterém místě je oprávněně. Třeba by za ně mohly hovořit dosavadní výsledky.

Vyjednavači

7. července 2010 v 5:59
Jen si to představte. Jste ve vedení nějaké politické strany, máte štěstí a díky volebnímu systému jste se dostali do Poslanecké sněmovny a k tomu všemu můžete vyjednávat složení budoucí vlády. A aby té radosti nebylo málo, udělají z vás ministra.
Myslím, že na tak malou zemi máme neskutečné množství výkonných a snad nikdy nespících politiků. Nebo aspoň to předpokládám, vezmu-li v potaz, že standardní pracovní doba trvá 8 hodin. Počítejte se mnou, práce ve sněmovně 8 hodin, práce v roli ministra 8 hodin a pak nějaké to členství v dozorčí radě, či post v městských nebo krajských úřadech.
Na to takovouto výkonnost jsou nějaké školy? Že bychom to mohli zavést jako povinnou školní docházku.