Srpen 2010

Pojištění státu proti vodě

10. srpna 2010 v 6:30
V posledních 15-ti letech sužují zemi časté přírodní katastrofy. Někde se s nepřízní osudu pracovat daří, jinde ne. Vždycky se jedná o nemalé škody a vždycky je hradí všichni daňový poplatníci. Proč nejsou státní, krajské a obecní majetky povinně pojištěny, aby náklady na způsobené škody byly hrazeny pojišťovnami?
Proč stát povoluje výstavbu v povodňových oblastech? Co kdyby stát občanům vyměnil (když může vyvlastňovat) pozemky, kde dochází k zaplavám za jiné?

K čemu je Ministerstvo Obchodu?

10. srpna 2010 v 6:29
Nedávno jsem narazil na názor, k čemu potřebujeme ministerstvo obchodu? Musím říči, že jsem nevěděl. Ono samotné ministerstvo je schované v ministerstvu průmyslu a obchodu. Zde mne napadá hned první otázka. Proč nemáme také ministerstvo zemědělství a obchodu? Oni zemědělci nepotřebují prodávat svoji produkci? Další otázka. Ministerstvo obchodu má národ učit jak obchodovat? Nebo že by nakupovalo či prodávalo něco pro a za stát? Spíše se mi to jeví jako servisní organizace určitých podnikatelských skupin, kterým z příjmů státní pokladny uhradí leteckou přepravu k zahraničním partnerům, kde dochází k uzavírání nepochybně zajímavých kontraktů. Jen není na první pohled patrné, pro kterou ze stran je kontrakt zajímavý.

Odpovědnost úředníků

10. srpna 2010 v 6:27
Přiznám se, že jsem podrobně nezkoumal informaci o tom, že ministr cosi veřejně prohlašuje a jeho podřízení pak, bez jeho vědomí, odsouhlasí něco jiného. Každopádně, je-li tomu tak, je potřeba jednat a jednat rychle a rozhodně.
Zde bych pochopitelně netrestal ministra, ale ministr by měl jasně definovat a veřejně odprezentovat celý proces, ve kterém došlo v rozhodovacím procesu k chybě. Všichni úředníci by měli dostat vytýkací dopis a finanční postih (já osobně bych jim dal výpověď). V soukromých společnostech to tak chodí a jestliže si úředníka platíme z daní, měl by dělat svoji práci kvalitně nebo jej nepotřebujeme.
Dokud úředník neponese odpovědnost za svá rozhodnutí, nic se nezmění a dál se bude mrhat vybranými daněmi.

Pronájem poslaneckých kanceláří

2. srpna 2010 v 6:46
Dostal jsem nápad. Není sice pro všechny, ale využít by se dal. Osoby samostatně výdělečně činné a firmy a vlastně všichni, kteří ke své činnosti potřebují nevirtuální kancelář a zároveň jsou členy některé z parlamentních stran, by se měli obrátit na jejich sektretariáty, aby jim provoz jejich kanceláře hradili. Na otázku proč, odpovíte, že se jedná o splátku za poskytnutý hlas ve volbách.
Nepochybně Vám řeknou, že je to nesmysl. A mají pravdu? Určitě, protože stejný nesmysl je, když z našich daní platíme kanceláře poslancům, kterým jsme "pomohli" obsadit mandát ve sněmovně. Proč jim tyto kanceláře nehradí jejich strany? Bylo by to logické, protože já nejsem v žádné straně a tak nikomu na kancelář přispívat nechci. Nebo proč si jejich chod neplatí ze svého? Že by pak měli málo pro sebe? Aha. Asi si myslí, že nám ostatním toho hodně zbývá, když zaplatíme složenky, že?

MHD poslancům zdarma

2. srpna 2010 v 6:45
První den nástupu do sněmovny někteří poslanci hlasitě ukazovali, jak používají při cestě do práce hromadnou městskou dopravu. To je nějaká zásluha? Ostatní ji nepoužívají?
Troufám si tvrdit, že to je první z bodů, který si měli poslanci jednomyslně odsouhlasit. (Oni totiž všichni tvrdí, že jim jde o zájmy voličů a blaho Česka.) Žadný z poslanců nemá nárok na proplácení jízdného, které slouží k přepravě do a ze sněmovny. Proč? Odpověď je jednoduchá. Jejich voliči si cestu do zaměstnání také hradí ze svého. Ptám se Vás všech, milí čtenáři tohoto blogu, myslíte si, že z příjmu 50.000,- Kč měsíčně lze zakoupit jízdenku na autobus, vlak či dokonce roční kupón na tramvaj? Já odpovídám, že lze!
Dnes je přeci normální cestovat za prací. A jestliže to někomu nevyhovuje, má možnost se přestěhovat.

Šance pravice

2. srpna 2010 v 6:44
I přes výhru levice, dostalo středopravicové seskupení šanci zastavit směřování naší země do "řecké" perspektivy. Předpokládal jsem tedy, že v první fázi zastaví zadlužování a poté se vrhne na úspory. Chápu, že když jste v koalici, musíte, chtě nechtě, trpět nálady ostatních, ale už jsme po volbách zase ve stádiu, že jde hlavně o to, jak "urvat" co nejvíce pro sebe?
Vyvstává tedy ve mně otázka, jaký volební systém bude hájit zájmy voličů? Zatím to totiž vypadá, ať už vládli komunisté, občanští demokraté nebo socialisti či všemožné koalice, že volič, ten "hlupák", který ty politické strany volí, zůstane v "boji" o spokojenou životní úroveň sám.
Výstřel z Aurory, defenestrace, "zfalšovaná" revoluce, to vše už tu bylo. Co udělat nového, aby šlo konečně o to, aby se naše zem někam posunula?