Leden 2011

Dozorčí radnice

28. ledna 2011 v 6:15
V akciových společnostech, kde má stát nebo obec či město svůj podíl, má být v dozorčí radě politik, který byl ve volbách zvolen? Pakliže jej do tohoto orgánu zvolí akcionáři dejme tomu, ale v zásadě s tím nesouhlasím. Politik by se měl především starat o splnění volebních slibů a o "spokojenost" voličů. V radách by měli sedět zástupci, kteří jsou zaměstnanci například úřadu pro zastupování státu nebo přímo městského úřadu.
Odměňování úředníků v dozorčích radách by mělo být spíše symbolické, respektive mělo by být odvozeno od hospodaření společnosti a dle mého názoru by nemělo překročit hodnotu průměrné mzdy. Jestliže se podaří docílit toho, aby byla v Ústavě zakotvena odpovědnost politiků a úředníků za jejich rozhodnutí a s tím spojená náhrada případné škody, lze uvažovat o vyšších odměnách. Že se úředníci bojí odpovědnosti? Pak to asi nejsou lidé na svém místě. Proti případné škodě by se přeci mohli pojistit.

Nemyslíš, zaklikneš

28. ledna 2011 v 6:13
Ptaní se voličů na jejich názor je nepochybně správné. Jen se dotazy měly klást v době před volbami, aby strana měla mandát rovnou vyjednávat. V této situaci, kdy není většinový systém to totiž komplikuje jednání tím, že se neustále nad jednacím stolem vznáší opar nejistoty.
Možná by stálo za to, neřešit "tisíce" drobných problémů, ale řešit pouze ty, které byly hlavním "tahákem" volebních spotů a programů. Politika není o diktatuře, ale o kompromisu. Je tak složité dát programy koaličních vedle sebe a zrealizovat shodné body?

Kontrolní úřad

28. ledna 2011 v 6:12
Mohl by mi někdo vysvětlit, proč daňový poplatník platí státnímu úředníkovi nájem? Ještě bych dokázal pochopit, že se bude jednat o výkonného manažera, který skutečně pracuje až 16 hodin denně a že v některých případech se mu nevyplatí vracet se z práce domů, tak přenocuje v "kanceláři".
Jestliže někdo někoho kontroluje, pak by měl jít příkladem. Podle všeho chybí pokora nejen politikům, ale také úředníkům. Měl by se vymyslet nějaký jiný systém kdo a jakým způsobem se může úředníkem stát a na jak dlouho.

Otrava made in EU

12. ledna 2011 v 7:17
Přemítám, zda možnost cestování bez nutnosti pasu a víz vyváží možnost, že nás obchodní řetězce otráví závadným zbožím? Osobně si myslím, že by každý stát měl hájit předně zájmy a životy svých občanů a až potom Evropské unie. Vypadá to tak, že české občanství přestává být smysluplné. Aspoň podle byrokratů.
A nebojte, kdyby jste náhodou zemřeli na následky požití kontaminovaného výrobku, vysvětlení bude takové, že šlo o nešťastný souběh různých událostí.

Národ plný komisí

12. ledna 2011 v 7:16
Ministr vnitra, člověk, který je tím nejvyšším, kdo hájí bezpečnost nás, občanů, uvnitř naší vlasti, by měl být razantní a sebejistý. Aspoň bych to předpokládal. Zatím to však vypadá jinak.
Když už nebyl spokojen se stavem, který po nástupu viděl, o to více a usilovněji měl zpracovat plán zlepšení. Výměnit kohokoli lze kdykoli, ale musí za něj být náhrada. To, že byla vymyšlena komise, která ministrovu "pravou" ruku má vybrat, není nic špatného. Tedy kromě toho, že přišla pozdě.