Březen 2015

Proč nemáme jednu DPH?

7. března 2015 v 15:18
Na jednoduchou otázku, jednoduchá odpověď. Je to záměr.
Své tvrzení opírám o fakt, že kdybychom měli jednotnou DPH (když už musí být), nebude možné "přelévat" cenu zboží a služeb do různých daňových skupin a tím třeba neodvádět daň státu.
A kdo neodvádí daně státu? Inu, řadoví zaměstnanci to nejsou, protože jim je daň stržena přímo z měsíční odměny, takže ti ji logicky nemohou nezplatit. Většinou jsou neplatiči někteří nepoctiví podnikatelé a podnikavci. Myslíte, že to souvií i s tím, že by se mohlo jednat o nepřímý úplatek politikům?
A strašení tím, že kdyby vše mělo stejnou DPH, bylo by vše dražší, je rozporuplné. Vždy se najde obchodník, který bude chtít prodávat své výrobky, takže se bude snažit nabízet aktraktivní cenu. Domnívám se, že je na čase stanovit jasná pravidla i pro ty, kteří v naší zemi podnikají a nikoli jen pro ty, kteří zde pracují. Zaměstnanci by neměli pořád doplácet na neschopnost či neochotu státních úředníků a politiků.

Já navrhuji jednotnou DPH ve výši 19% s podmínkou, že její výši lze měnit nejdříve po třech letech a to nejvýše o 1 %. Některé zboží podraží, ale jiné naopak zlevní. A dost možná, že by se tento krok zdál zajímavým i některým investorům a firmám, které by si pro své podnikání vybrali jako sídelní stát právě naši zemi.