Leden 2018

Chtějí poslanci nové volby?

25. ledna 2018 v 7:11
Všichni vidíme, že žádná z politických stran nemá zájem o spolupráci z vítězem voleb. Jedněm se nelíbí program vítěze, druhé v jednání blokují osobní antipatie, jiní dělají pouze to, co jim členská základna dovolí, další balancují na hraně rozpadu strany a jedna ze stran se tváří, že na "špinavou" minulost voliči zapomněli a že právě tato strana všechno vyřeší.

Co to znamená? Jednoduše to, že vítěz voleb nesestaví vládu, které bude vyslovena důvěra. Takže, ač se voliči nějak rozhodli, vládnout chtějí politici (i když v Česku spíše nepolitici), kteří se sotva dostali do sněmovny. Proč se nechtějí podílet na společné vládě? Protože jim chybí odvaha. Co kdyby něco nevyšlo, to by přece museli z politiky odejít a tudíž by přišli o vysoké příjmy z kapes daňových poplatníků. To se zkrátka v Česku nedělá.

Pokud to tedy dojde do stádia, že jejich zájmem je vyvolání nových voleb, pak by veškeré náklady, které souvisí s organizací nových voleb měli zaplatit právě tyto strany.

Zároveň by možná stálo za úvahu, zda takovýmto stranám, které nerespektují výsledky voleb, neobrat "podivný" státní příspěvek na jejich provoz. Myslím, že strany by vůbec neměli od státu nic na provoz dostávat. Na provoz by si měli přispívat členové strany.

Nestátotvorní egoisté

21. ledna 2018 v 18:15
Už je to po několikáté, co výsledek voleb v Česku překvapil.
Kdybychom měli většinový systém, nebylo by o čem diskutovat, tedy aspoň v případě sestavení a vyslovení důvěry vládě.
Na půdě Parlamentu bychom ovšem mohli diskutovat dle libosti.

To jsem takhle zase zapnul ČT24 a co nevidím, interpelace. Chvilku jsem poslouchal o čem se diskutuje, ale po 2 minutách jsem to musel vypnout. Kdyby voliči věděli, komu dávají svůj hlas, asi by zvolili někoho jiného.
Šlo by zařídit, aby se interpelace veřejně nevysílaly? Normálně jsem se styděl, kdo to tam mluví a o jakých nesmyslech se diskutuje. A to nemluvím tom, že to platíme z vybraných daní.

Když vezmu v úvahu výsledky voleb, pak se dá říci, že 30 procent obyvatel, je velmi zajímavé číslo. Nicméně na většinu to nestačí. Rozumím tomu, že manažersky smýšlejícímu předsedovi vítězného hnutí, se koaliční vláda nelíbí, ale to se nedá nic dělat. Hovoří-li o tom, že chce "makat" pro dobro naší země, proč neskloní své ego a neumožní vznik vlády bez jeho osoby, když to ostatním stranám vadí? Jde tedy opravdu o dobro státu?

Ani zbylé strany se nechovají státotvorně, protože se zasekly na svých rétorikách a mnohdy, bohužel, i na starých, několika lety prověřených neschopných politiků.

Novým uskupením v poslaneckých lavicích na Malé straně jsou Piráti. Uvidíme, zda jim moc nestoupne do hlavy a neskončí podobně jako všichni, kdo chtěli něco změnit. Nejsem si jist, že schvalování každého rozhodnutí členy strany, je optimální, ale je to jejich rozhodnutí. Možná je to jistý druh obrany, který se může tlumit nespokojenost základny po případném neúspěchu.