Neznalost zákona neomlouvá, platí jen pro občany

3. února 2019 v 10:31
Ano, skutečně se domnívám, že v Česku tomu tak vážně je.

Proč si to myslím? Příkladem může být tčeba fakt, že stát měl od ledna 2020 přestat uvádět rodné číslo na nově vydávaných občanských průkazech. Zákon byl schválen již před osmi lety, ale nikdo z úředníků se připravou na jeho dodržení nezabýval. Česká správa soicálního zabezpečení argumentuje cosi o unikátnosti rodného čísla, ale řekl bych, že je to jen o tom, že změnit zažité praktiky bude pro jejich zaměstnance poněkud náročná na učení se nových postupů. Kdyby se "obyčejný" obyvatel státu nepřipravil na změnu zákona, že třeba v obci se jezdí maximálně 50 km/h a nikoli 60 km/h, těžko by s tím u policie pochodil.

Ale protože úřady a instituce jsou "neschopné", musí se zákon přepsat nebo odložit jeho účinnost. Znamená to, že politici a úřady jsou něco víc, než jen občané tohoto státu?


Jak z toho ven? Osobně bych zveřejnění rodného čísla zrušil na všech dokladech (i s ohledem na problematiku GDPR), nicméně rozumím tomu, že v některých situacích je potřeba rychlou identifikaci držitele dokumentu. Proč tedy nepřijdeme se šifrovaným čárovým kódem, který budou schopny přečíst pouze čtečky, které budou mít pouze policie a vybrané státní úřady (např. ČSSZ)? Nepochybně to bude něco stát, ale to bude stejně.

Jo a chci se zeptat, kdo je zodpovědný za to, že stát se nedokázal připravit na účinnost tohoto zákona?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama